Jitka Šimůnková

Jitka Šimůnková

Menstruace, ovulace – jde to i bez bolesti?

Každý měsíc opakující se bolesti zad, křeče, nevolnosti, které Tě na 2-3dny úplně vyřadí z běžného fungování.
„To je přeci normální“, slyší za život snad každá žena.

A je to opravdu normální?
Pojďme si přiblížit, jak k tomu dochází a co s tím můžeme dělat ⇓⇓⇓ 

Běžné bolesti vznikají působením hormonů (estrogen a progesteron) a látek jim podobným (prostaglandiny) na děložní svalovinu a sliznici. Svalovina se jejich vlivem stahuje a sliznice je odlučována z těla ven.

Dysmenorea

Pokud jsou bolesti příliš intenzivní, doprovázené křečemi v podbřišku, vystřelováním do nohou či do zad, dále nevolnostmi či dokonce zvracením a průjmy, taková menstruace se nazývá dysmenorea.

Dysmenorea může být primární či sekundární

  • Primární se objevuje u mladých dívek a není zapříčiněna nemocí
    ⇒ může být podmíněna geneticky (vyšší hladina prostaglandinů, které způsobují nadměrné stahy dělohy, ale i střeva⇒průjmy)
    také zde hraje roli psychosomatika – nepřijetí ženství a menstruačního cyklu (např.: necitlivá reakce, zastrašující informace a malá podpora od matky při nástupu menstruace u dospívající dcery)
    velký vliv má životní styl – kouření, nedostatek pohybu nebo naopak vrcholový sport a velký tlak na výkon, obezita, stres
    z fyzio pohledu – svalové dysbalance a traumata (např. pády na kostrč), jizvy, kloubní blokády
  • Sekundární může vzniknout kdykoliv v životě ženy, je třeba pátrat po příčině
     opět se může jednat „pouze“ o nerovnováhu pohybového aparátu – blokády, jizvy, zvýšené svalové napětí v oblasti pánevního dna, podbřišku, žeber, zad,…
     příčinou může být organické onemocnění – děložní polypy, myomy, zánět, endometrioza
    ⇒ na vině bývá také hormonální nerovnováha (estrogen vs. progesteron) či jiné hormonální poruchy

S nějakými nepříjemnými projevy během menstruace se setká většina žen. Pokud jen vnímám, že se v těle „něco“ děje, ale nemusím skončit pár dní zkroucená v posteli za podpory ibalginu, je to v pořádku. Pokud ale jsou bolesti natolik silné, že mě to úplně vyřadí, je dobré začít pátrat a položit si pár otázek:

  • je to první taková epizoda nebo se trápím každý měsíc?
  • nastaly v mém životě nějaké zásadní změny, události?
  • jak jsem prožila předchozí měsíc – pohoda nebo stres?
  • jak nakládám se svou cykličností – respektuji, kdy mě hormony a jejich hladiny „hází“ více do klidu nebo naopak do aktivity? 
  • jaký mám pohybový režim, jak dýchám – dopřávám svým tkáním dostatečné prokrvení, okysličení, prostor?
  • jak komunikuji své potřeby, jak mám nastavené hranice – nejsem studnice potlačených emocí?

Jak si pomoci?

  • prevence a sebepéče – jak proběhne menstruace (a fáze pár dní před) je úzce spojeno s tím, jak se sebou zacházíme celý měsíc!
  • přijetí ženství – přijmi menstruaci jako svojí součást, jako odchod starého a nepotřebného a příchod nového, svěžího – nejen na úrovni těla, ale i mysli – možná už sis všimla, jak po skončení krvácení jsi plná energie a chuti měnit svět?
  • soulad s cyklem – nauč se znát svůj cyklus a respektovat jeho fáze (ještě nemáš v knihovně Cyklickou ženu od Mirandy Gray? Tak šup :-))
  • teplo – zachumlej se do deky, nahřej si polštářek či gelový sáček na podbřišek, záda – podle některých autorů a studií je aplikace tepla srovnatelná či dokonce má lepší a trvalejší účinky na menstruační bolesti oproti známým lékům (ibalgin, paralen)
  • kineziotejp – nalep na podbřišek, bedra – pružné pásky umožní nadlehčit kůži a podkoží, pomohou s otoky a regenarací lepším prouděním krve a lymfy, sníží tlak v dané oblasti a tím i dráždění receptorů bolesti
  • jemný pohyb – já vím, i když je možná fyzická aktivita to poslední, na co v prvních dnech myslíš, zkus se někdy přemoci a jemně své tělo protáhni jako líná kočka nebo si dej krátkou procházku na čerstvém vzduchu a uvidíš, že úleva se dostaví (mnohokrát vyzkoušeno 😉 )
  • zklidnění – nabírej zlehka síly do nového cyklu a dovol si nechat se trochu opečovat od ostatních, pokud se běžně otužuješ – první dny si dej pauzu nebo dej jen lehké formy (studenou opláchni obličej, dlaně)
  • dech – ještě více zpomal a zjemni svůj dech, opři ho o bedra a veď ho až do pánve (zapojíš bránici, rozproudíš lymfu, vyživíš tkáně a orgány), pro ještě větší relax si zkus s výdechem trochu zamručet (jako jogínské oooohm) nebo si broukej své oblíbené melodie se zavřenými ústy
  • menstruační pomůcky – zreviduj, jestli ti tampon nebo podtlak kalíšku dělá dobře, neboj se experimentovat a hledat cesty – vyzkoušela si už menstruační houbičku nebo třeba menstruační kalhotky? Můžeš zjistit, že některá z pomůcek příliš zvyšuje napětí v pánevní oblasti (křeče) a její výměnou se ti výrazně uleví!
  • výživa a voda – zkus se vyhnout těžkým tučným jídlům, sladkému (chápu, to se lehko řekne v této fázi :-)), kofeinu i alkoholu, někdy velmi pomáhá výrazně snížit příjem lepku a lakózy, ale pozor, nehladov! Hydratuj se vodou a bylinkovými čaji. 
  • koupel v epsomské soli – ideálně pár dní před očekávanou menstruací, lze využít ale i během krvácení – přítomný hořčík se vstřebává kůží a pomáhá uvolnit svalové napětí, zmírnit křeče a harmonizuje nervový systém
  • doplňky stravy – doplň kvalitní hořčík (v ideální formě 250mg bisglycinátu hořečnatého), železo (ve formě bisglycinátu spolu s vit. C, B12), vápník, vit. E, omegu 3, dostatek vlákniny a probiotik
  • bylinky a adaptogeny – zařaď do svých smoothie, kaší nebo jako kapsle – bylinky Macu, Ashwagandhu, pupalku, kontryhel, drmek, pískavici, třezalku (vždy si ale ještě ověř užívání a kombinaci bylin s odborníkem, zvlášť třeba při kojení, nemoci atd.)
  • chirurgická, hormonální léčba, léky na bolest – podle doporučení lékařů

A co ovulace?

I uvolnění zralého vajíčka z vaječníku do vejcovodu může být vnímáno jako mírně nepříjemné. Opět platí, pokud jsou bolesti příliš velké, je třeba zoptimalizovat svalové napětí, odstranit blokády a dostatečně a s respektem k sobě se hýbat. 
Plus zařaď vhodné tipy jako při menstruaci ⇑

Jak je vidět, některé okolnosti pro vznik menstruačních (či ovulačních) bolestí jsou celkem ovlivnitelné, některé poněkud hůře.Z mého pohledu ženy a fyzioterapeutky se ale často setkávám s nedostatečnou informovaností žen a mladých dívek, předáváním zažitých vzorů a polopravd o ženském cyklu. S nedostatkem přirozeného pohybu a sebepéčí.

„Zkusme tedy začít odsud – samy od sebe a třeba se budou dít věci!“

Pokud však máš jakékoliv pochybnosti, vždy je na místě nejdříve důkladné interní a gynekologické vyšetření (nenechat se odbýt!).
Po vyloučení závažnějších příčin Ti ráda pomohu s hledáním, kterým částem těla je třeba dopřát více pozornosti a péče ♥

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *