Jitka Šimůnková

Jitka Šimůnková

S čím Ti pomůže gynekologická fyzioterapie?

Bolavý podbřišek, křeče opakující se každý měsíc, nenávist býti ženou, bolavý styk, nízké libido, problémy s otěhotněním, nechtěné úniky moči, bolesti zad, stále vypouklé bříško,….

Je ti to povědomé?  

Možná se s oborem gynekologické fyzioterapie setkáváš poprvé a nevíš, co od něho čekat. Možná už ho trochu znáš, ale netušíš, co všechno lze s fyzioterapeutkou specializující se na gynekologii řešit.

Tady máš odpovědi ⇓⇓⇓

Jak již název napovídá, jedná se o fyzioterapii zaměřenou na ženy a jejich problémy v oblasti uro-gynekologie. Její počátky položila paní Ludmila Mojžíšová, která se zabývala funkční sterilitou (=neplodností bez orgánového poškození, tedy „pouze“ s poruchou funkce). V jejím díle pokračují další úžasné fyzioterapeutky. A konečně se mezi sebou začínají více propojovat a podporovat porodníci, gynekologové, porodní asistentky a fyzioterapeuté.

Stále se ale setkávám s ženami, které mají určité dlouhodobé ženské potíže. Pokud je neohrožují na životě, lékaři jim nevěnují příliš pozornosti, i když se žena trápí. Z jejich pohledu jsou v pořádku. Ti uvědomělejší doporučí vyhledat fyzioterapeuta, naturopata a další odborníky. Ti ostatní předpokládají, že to nějak odezní nebo se s tím žena naučí žít.

woman, heart, self-love-7454657.jpg
woman, heart, self-love-7454657.jpg
woman, heart, self-love-7454657.jpg

S čím se tedy můžeš na gynekologickou fyzioterapeutku obrátit?

  • Bolestivá menstruace, ovulace – už u mladých dívek se může tento problém objevit vlivem svalových dysbalancí, pádů na kostrč, jednostranné zátěže či špatného dechového vzoru. Někdy pramení i ze studu a nepřijetí menstruace jako takové. Všechny tyto oblasti je třeba citlivě ošetřit.
  • Potíže s otěhotněním, opakované potraty (i když z lékařského pohledu je pár zdravý) – svalové dysbalance, lehké „posuny či pootočení“ vnitřních orgánů, blokády páteře, hlavy a žeber, neošetřené jizvy, sedavý životní styl a mnohdy také nepřijetí ženství či skrytá traumata stojí za těmito potížemi.
  • Obtíže či bolesti v těhotenství – bolesti zad, esíček, kyčlí, brnění končetin, tvrdnutí bříška, píchání v podbřišku, dechové potíže,… vznikají někdy nově s těhotenstvím, někdy se zhorší již dřívější problémy. V tomto období je více než kdy jindy třeba naučit se své tělo vnímat a nést. V terapii využíváme fyzio techniky, šátek rebozo, jemné cvičení a masáže.  
  • Fyzická i duševní příprava na těhotenství a porod – podpora v pohybovém režimu pro optimální průběh a rekonvalescenci, ošetření blokád a svalových dysbalancí, stabilizace a nastavení těla, uvolňující dechové techniky, ošetření pánevního dna a vhodné cviky pro hladký průběh porodu.
  • Poporodní potíže, rozestup svalů břicha (diastáza), bolesti zad, pánve, terapie jizev – po porodu může maminky trápit bolavé a nefunkční tělo, je třeba se opět napojit sama na sebe a dát si čas. Postupně dle instrukcí jemně cvičit, pečovat o jizvy a zařadit zdravé návyky při dennodenní manipulaci s miminkem.
  • Poruchy pánevního dna, prolaps orgánů, inkontinence moči, plynů, stolice – nepříjemné potíže, které vznikají při poranění pánevního dna, nemocí nebo svalovou nerovnováhou, hraje zde roli často i psychika. Je třeba ošetřit jizvy, přetížené svaly a instruovat v aktivaci svalů slabých.
  • Intimní problémy, ztráta libida, bolesti při styku, vaginismus – s tím není jednoduché se vůbec někomu svěřit. V gynekologické fyzioterapii lze pomoci s vnímáním vlastního těla, hledáním hranic, ošetřováním bolavých míst a povzbuzením k objevování těch příjemných. Využívají se i různé pomůcky. Velkou roli zde hraje také psychosomatika, spolupráce s psychoterapeutem bývá velmi prospěšná.
  • Endometrióza, srůsty po operacích – toto náročné onemocnění sice nelze pomocí fyzioterapie vyléčit, lze ale významně zvýšit kvalitu života a ulevit od bolesti. Pomocí nácviku kvality dechu, ošetření okolí vnitřních orgánů a vazů, ošetření svalů a jizev, relaxačními technikami a dalšími opatřeními (opět ideálně v kombinaci s dalšími odborníky) docílíme alespoň zmírnění příznaků.
  • Celková únava, úzkost, ztuhlost svalů, hormonální nerovnováha – při celkovém pocitu „rozhozeného organismu“ je třeba opět myslet na psychosomatiku. Často k těmto stavům dochází, když je žena příliš v mužské energii, nemá zpracovaný svůj postoj k ženství a nerespektuje své přirozené proměny během cyklu. Nebo také v mateřství při nerespektování svých hranic a starostlivosti o všechny kolem jen ne o sebe. V terapiích pracujeme na „podívání se do těla“, na relaxaci, na stoupnutí si do své síly.
fyzio_tehu_bricho

Gynekologická fyzioterapie nabízí víc než jen srovnání těla

„Proč jsem o tom jen nevěděla dřív?“ To je častá reakce, která se ozývá z úst žen, které se roky trápily a byly na to samy. Měly pocit, že je to běžné a musí se s tím naučit nějak fungovat. Netušily, že pomoc a řešení EXISTUJE.

Také jsem některé z potíží zažila a postupně si našla cestu, jak k sobě a ke svému tělu přistupovat a jak respektovat svou proměnlivost a potřeby.

Zažité předsudky typu: 
Menstruace bolí!
Na intimní potěšení po dětech zapomeň!
Břicho po porodu už nemůže být fit!
Cvrnknutí do kalhotek při kýchnutí či poskoku je s přibývajícím věkem běžné!
Diastázu, pokles orgánů napraví jedině operace!
Na porod se nelze nijak připravit!
Bolest zad je v těhotenství normální!
…a mnoho dalších bohužel stále běžně (a naprosto zbytečně) slýcháme od okolí. I když osvěta určitě je a pomalými krůčky še šíří 🙂

Poznáváš se v něčem?
Doufám, že jsem Tě povzbudila, že se se svými problémy můžeš svěřit a nalézt pomoc. Zkus ve svém okolí vyhledat gynekologickou fyzioterapii. Pomůže Ti k tomu například tato  mapa (vyhledat zde můžeš: fyzioterapie věnující se těhotným, dysfunkcím pánevního dna nebo diastáze).

Nebo můžeš rovnou ke mně 🙂